Powered By Blogger

wtorek, 6 marca 2012

WIG20 - pogorszenie sytuacji

Na początku chciałbym zaznaczyć, że w poprzednich postach zaznaczałem poziom 2260 jako docelowy poziom w którym powinna skończyć się korektą wzrostów, jeżeli wzrosty miałby zostać kontynuowane. Niestety dzisiejszy dzień przyniósł bardzo negatywne nastroje na rynkach zagranicznych - np. DAX zamknął -3,4% co jest najmocniejszym spadkiem w ciągu ostatnich miesiący. Widząc słabość popytu na wiodących spółkach zacząłem czyścić portfel z akcji już w ostatni czwartek, by dziś koło 9 rano wyrzucić ostatnie akcje z portfela, pozostawiając jedynie certy na spadek DAX'a.


Sytuacja na WIG20 jest dosyć klarowna, wszyscy dokładnie widzą trójkąt który się formuuje od dawna, dodatkowo od dawna wiadomo że poziom 2260 był istotny chociażby ze względu na wypłaszczoną chmurę na tym poziomie która utrzymywała się przez długi czas oraz poziom 50% zniesienia FIBO. Od dojścia do szczytu zaczęła formułować się flaga, która później przekształciła się ze względu na długość czasową raczej w mini kanał spadkowy, który dziś został z dużym impetem wybity, jak również poziom 2260.
W obecnej chwili wsparcie daje Nam chmura oraz poziom 2220 (62% FIBO oraz dołek października) a następnie 2205 gdzie znajduje się górne ograniczenie luki. W moim przekonaniu jeżeli nie dojdzie do jakiegoś cudu w ciągu najbliższej 1,5 godziny i SP500 nie wyciągną na mniej niż -1% to jutro będzie dalej spadkowo i dojdzie do ataku na lukę która MUSI aktywizować popyt. Jeżeli to się nie stanie to będzie miało to długoterminowe konsekwencje. Dodatkowo ta niebieskawa linia idąc pod poziomem 2200 to linia wyznaczona od dołka 2009 roku która powinna dawać ewentualnie support na tych poziomach, jednak lepiej żeby nie doszło do domknięcia luki.

PODSUMOWANIE:
Obserwuję bardzo dużą słabość na ostatnio najmocniej granych spółkach, bardzo ważne wsparcia i linie trendowe zostały perfidnie łamane, ichimoku w wielu przypadkach dało sygnały sprzedaży. Dzisiejsza wyprzedaż za granicą nie napawa optymizmem, jeżeli jutro nie aktywizuje się popyt na rynkach zagranicznych to niestety nie widzę dużych perspektyw na wzrosty w najbliższym czasie - trzeba poczekać na koniec korekty na SP500 i DAX, i wtedy dopiero spojrzeć technicznie na szkody wyrządzone przez te spadki.

1 komentarz:

  1. Proponuję użyć więcej kolorów, dodać kilka kresek, a wykres z pewnością czytelniejszy...
    Ponadto na wyróżnienie zasługuje Fibo... a gdyby tak zacząć trochę niżej? Od razu mamy inną sytuację na wykresie.

    OdpowiedzUsuń