Powered By Blogger

niedziela, 30 października 2011

SP500 + DAX i RCSDXA

Niestety muszę się przyznać do błędu, moje niedźwiedzie nastroje nie spełniły się i przegapiłem szanse na naprawdę solidne odrobienie strat. Byki okazały się znacznie silniejsze iż się spodziewałem, i tak samo jak niedźwiedzie przełamywały bez namysłu wszystkie wsparcia na przełomie lipca i sierpnia, tak teraz byki łamią wszystkie opory bez większych trudności. Moja obecność na RCSDXA sprawiła, że traciłem nie tylko jak spadało, ale też jak rosło także nie stawia mnie to w dość komfortowej sytuacji.
Mimo wszystko rośniemy jak szaleni, a tak naprawdę szczyt nie spowodował wielkich zmian w UE i tak naprawdę przesunął w czasie to co jest nieuchronne. Jednak póki co EFSF powinien zapewnić jako taką stabilność i odsunąć temat Grecji na jakiś czas. Liczę jednak, że po tych szaleńczych wzrostach przyjdzie w końcu korekta, co można było już widzieć w piątek, który nie potwierdził czwartkowej euforii.Będę pisał o SP500 bo i tak WIG zrobi to co mu amerykanie narysują:Przyznam, że bardzo liczę na tą ostatnią kreskę, która może w końcu powstrzyma wzrosty i da korektę która potrwa przynajmniej kilka dni. Jako że gram na spadki, liczę że uda się wyjść z RCSDXA na zero lub lekki plus. Dobrze by było złapać korektę przynajmniej do poziomu 1230. RSI jest już całkiem wysokie jak na sp500.

SP500 - tygodniowy


Na wykresie tygodniowym widać, że wzrost zatrzymał się na chmurze, tutaj też dobrze widać że ewentualna korekta powinna zatrzymać się na 1222.

Teraz o DAXie. Niemiecki indeks w ostatnim czasie zachowywał się bardzo mocno, aż bym powiedział że zadziwiająco mocno, szczególnie po artykułach sprzed 2-3 miesięcy że Niemcy panicznie uciekają z giełdy i w traumie nie planują tam wrócić na długi czas. A tu proszę, Angela podpisała że odda ich pieniądze na spłatę Grecji, niemieckie banki zaakceptują 50% straty i wszyscy w dobrych humorach.

DAX na wykresie tygodniowym (żeby lepiej było widać opór):


Pomimo że MACD właśnie dał sygnał K na tygodniowym (czyli zapowiada średnioterminowy trend wzrostowy), to przed DAXem dwa bardzo mocne opory oraz bardzo blisko chmura ichimoku (dodatkowo przebicie kijuna można uznać póki co za naruszenie). Liczę, że powstrzyma to wzrosty na jakiś czas i pozwoli na korektę o około 500 pkt w dół (ostatnia 2-3 dniowa korekta wzrostowa sprzed tygodnia oraz szczyt sprzed miesiąca).

Teraz RCSDXA0412:


Znajduje się zdecydowanie w kanale spadkowym, jednak znaleźliśmy się na ostatnim bardzo silnym wsparciu, które utrzymało się przez dwie sesje, jeżeli w poniedziałek zamknie się zielono to będzie można uznać że poziom został obroniony. Póki co w ichimoku mamy już trend spadkowy, MACD nie wygląda nalepiej, oraz wszystkie fibo zostały wyłamane. Sytuacja wygląda źle, jednak wiele osób sugeruje by nie posiłkować się analizą techniczna w przypadku certyfikatów, tylko patrzeć na indeksy - stąd jeszcze moje nadzieje na odbicie.

PODSUMOWANIE:
W krótkim terminie bardzo liczę na korektę, podczas której pozbędę się certów na spadek DAXA i podążę za sugestią Wojciecha Białka i kolegi z iqimoku.com i otworze długie pozycję w akcjach. Wojciech Białek mówi o bardzo dobrej końcówce roku, niedługo rozpocznie się sezon wyników na polskich spółkach za III kw. także trzeba liczyć na doskonałe wyniki eksporterów spowodowane bardzo mocnym osłabieniem złotówki w sierpniu i wrześniu.

13 komentarzy:

 1. Hej!

  Skoro masz certyfikaty na S DAX, brakuje mi tu jeszcze spojrzenia na parę walutową EUR/PLN. To jest jeden z elementów mających kluczowe znaczenie przy wycenie tego certyfikatu notowanego na GPW. Tu osłabienie złotego będzie sprzyjało zarobkowi na tym certyfikacie!

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam

  Widzę na wielu blogach, które śledzę od dawna, że ludziska masowo przechodzą do obozu byków. To nie wróży dobrze i daje potencjał do rozpoczęcia spadków ... obyś nie sprzedał certa w dołku ...

  Niedźwiedzi niewielu w blogosferze giełdowej ...

  OdpowiedzUsuń
 3. @Anonimowy: całkowicie sobie z tego zdaję sprawę :)
  @BoB: to bardzo cenna informacja, nie zdawałem sobie z tego sprawy :) Tam gdzie jak patrze, to sami niedźwiedzie hehe Co do sprzedawania w dołku to jestem daleki od tego, w czwartek jeszcze dobrałem certa po 260, mam średnią 281. Liczę że uda się wywalić po 290-300 przy dobrych wiatrach.
  Poczytałem dziś SiP'a i wisi naprawdę niezły kataklizm, ale raczej dopiero w nowym roku.

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam

  moim zdaniem na 99% na sp500 będzie korekta i to porządna, ostatnie euforyczne wzrosty były mocno przesadzone, jeżeli jednak z jakiś przyczyn będzie rosło to następne opory 1300/15 już tak łatwo nie pękną.

  OdpowiedzUsuń
 5. no i piękny spadek zaliczony ;) następny przystanek 1220 ?

  OdpowiedzUsuń
 6. coś za mocno spadamy co nie do końca wpisuje się w scenariusz, no ale zobaczymy :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Jak już pisałem wcześniej, bezsensowne i kompletnie niemerytoryczne komentarze wpisywane przez Anonimowe osoby będą usuwane.

  OdpowiedzUsuń
 8. czyli nie potrafisz sie odniesc do innych i swoich bezsensownych wpisow tak? przyklad ponizej.

  'Widzę na wielu blogach, które śledzę od dawna, że ludziska masowo przechodzą do obozu byków. To nie wróży dobrze i daje potencjał do rozpoczęcia spadków'

  OdpowiedzUsuń
 9. nastepny blogger amator

  OdpowiedzUsuń
 10. To, że masz problem ze zrozumieniem tego zdania to nie jest już moja wina :) W tym zdaniu kolegi BoB'a chodzi o to, co zresztą zazwyczaj się sprawdza - że im większe jest przekonanie generalnej populacji o danym kierunku, to rynek zazwyczaj idzie w przeciwna stronę. Tyle mam do powiedzienia. I nie zaśmiecaj mi więcej komentarzy

  OdpowiedzUsuń
 11. wszędzie znajdzie się krytyk... :P

  OdpowiedzUsuń
 12. niestety musiałem wrzucić rejestracje do komentarzy bo zaczęły mi się trolle pojawiać na blogu :( Jak dalej nie pomoże to wprowadzę moderację.

  OdpowiedzUsuń