Powered By Blogger

sobota, 25 czerwca 2011

Groclin - realizacja negatywnego scenariusza

Witam, tak jak wcześniej pisałem - spadek na Groclinie był nieunikniony, ale jednak nie przypuszczałem że przebije poziom 21zł który uważałem za dobre miejsce do zakupów. Biorąc jednak pod uwagę obecne nastroje na rynku, nie sądzę żeby kupowanie w tej chwili spółek był dobrym pomysłem (wiadomo, że zawsze się znajdzie kilka perełek, ale Groclin raczej do nich nie będzie należał dopóki spółka nie pokaże jakiegoś raportu który będzie w stanie rozpalić wyobraźnie inwestorów).

Przełamanie wsparcia na poziomie około 21zł (dołek na 21.06 oraz płasko idący kijun na tyg 21.13) niestety zmienia trochę postać rzeczy i negatywny scenariusz dla spółki może znieść kurs znacznie niżej (choć na końcu pokażę, że jest choć mało prawdopodobny to jednak jeden pozytywny scenariusz). Wstępnie możemy przyjąć, że realizacja formacji zostanie zaspokojona na poziomie 19,50 gdzie znajduje się 50% FIBO oraz dołek początku formacji.

ujęcie dzienne:

Jak widać zostało tu zrealizowane niemal książkowo wybicie dołem z trójkąta symetrycznego (przeważnie trójkąty są formacjami kontynuacji, ale jak można przeczytać np. w Murphym, nie jest to zasadą i czasem oznaczają odwrócenie trendu, tak jak to miało miejsce w tym przypadku).
Klasyczne choćby dlatego, że był zawsze opisywany powrót do linii trójkąta jako ruch powrotny po przebiciu, a dopiero po tym następuje prawdziwa realizacja formacji - właściwy spadek. Według tego scenariusza cena powinna spaść do poziomu okolic 18zł, ale jak wcześniej napisałem możliwe że spadek zakończy się na poziomie 50% FIBO, czyli 19,50. Jeżeli jednak atmosfera na rynkach światowych będzie się dalej psuła, to możliwy jest również test 17,70 na którym jest 38% FIBO gdyż leży niedaleko teoretycznego zasięgu wybicia. Zejście poniżej tego poziomu byłoby dla mnie abstrakcją jak na ten moment :)

Spójrzmy teraz na ichimoku:Kurs znajduje się pod chmurą a kijun właśnie tnie tenkana, dając silny sygnał sprzedaży potwierdzony położeniem chikou span (zarówno w obecnej chwili, jak 26 sesji wcześniej, również pod kursem). Silniejszego pojedynczego sygnału w ichi chyba nie mamy. Tak więc sytuacja wygląda tutaj źle.

 Na koniec zostawiłem wykres w ujęciu tygodniowym, w którym jeden aspekt może być odczytany w sposób pozytywny.Jak widać na tygodniowym narysowała się flaga, a kurs właśnie doszedł do dolnego ograniczenia, gdzie powinno nastąpić silne odbicie. Jednak ten scenariusz w obecnej chwili wydaje mi się mało prawdopodobny zważywszy że na MACD wciąż obowiązuje S (póki co nie zakręca, więc można się spodziewać dalszych spadków) oraz co najważniejsze tutaj na ichimoku przecięty został bardzo płasko idący już od dawna kijun na poziomie 21,13 który miał być docelowo miejscem odbicia (przypominam, że wykres tygodniowy i tutaj kijun zazwyczaj jest ostatnim wsparciem przed przepaścią).

Póki co uważam, że scenariusz trójkąta jest jednak bardziej prawdopodobny niż flagi, gdyż w ichimoku jednoznacznie widać że sentyment do spółki jest obecnie bardzo negatywny i raczej spadek zatrzymałby się na kijunie jeżeli miałby powrócić i wybić się górą z flagi.

PODSUMOWANIE:
Kurs nieuchronnie idzie na 19.50, a jeżeli to wsparcie nie wytrzyma to czeka nasz niestety 18.00-17.70 zł. Póki co nie przewiduję większego spadku, ale to już będzie raczej zależało od tego co się dzieje w gospodarce światowej a przede wszystkim Grecji i jak dziś przeczytałem ledwo już trzymającej się bańce nieruchomości w Chinach.

Życzę wszystkim akcjonariuszom Groclina, żeby jednak zrealizowała się flaga, jednak taki rozwój wypadków oceniam obecnie na góra 10-15%.

5 komentarzy:

 1. hehe tak się naprodukowałem o złej sytuacji na GCN, a tu proszę... http://www.parkiet.com/artykul/7,1067329-Inter-Groclin-wznawia-inwestycje-nad-Dnieprem-.html Warto przeczytać, bardzo mocny artykuł. Myślę, że jest szansa na to że wyciągnie spółkę z dołka. A jeszcze się dziś skarżyłem na brak inf ze spółki :) Jest wszystko dobrze - negocjują dalsze kontrakty z VW, chcą obniżać koszty i opchnąć niepotrzebną nieruchomość żeby obniżyć zadłużenie - jest dobrze

  OdpowiedzUsuń
 2. heh, gdyby dali to info 2 dni wcześniej...

  OdpowiedzUsuń
 3. gdzie niby dali to info? Na stronie Groclinu nie widze, ESPI przegladam na bieżąco i nie było żadnych takich sygnałów :) Jak masz linka który pokaże, że ludzie mogli to wiedzieć przed piątkową sesją to daj, bo to wiele zmienia - chociaż i tak sądzę że mało ludzi miało szanse to zobaczyć.
  Btw. mógłbyś się w końcu zdecydować na nick a nie ciągle zmieniasz :P

  OdpowiedzUsuń
 4. Groclin ląduje niebawem ;-)
  http://na-plus.blogspot.com/2011/06/groclin-czy-leci-z-nami-pilot.html

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie zmieniam ciągle nicku - na schoutboxie mam at-trader, a na koncie google po prostu imię :P

  a co do infa to może źle się wyraziłem, nie info a artykuł, który pojawił się w parkiecie - możliwe, że cena troszkę odreaguje

  OdpowiedzUsuń