Powered By Blogger

niedziela, 26 czerwca 2011

Indeksy główne GPW - spojrzenie longterm (wykresy tygodniowe)

Niestety negatywny scenariusz przedstawiany w poprzednią niedzielę się realizuje. Poprzednim razem patrzyłem na sprawę z poziomu wykresów dziennych, tym razem zdecydowałem się spojrzeć na dalszą perspektywę - wykres tygodniowy, który pokazuje jaki jest generalny, że tak powiem nadrzędny kierunek całego rynku.

WIG
Jak widać, spadek w ostatnim tygodniu został zatrzymany przez istotne wsparcie na poziomie 48150. Dodatkowo bardzo silnym wzmocnieniem poziomu jest płasko idący kijun w okolicach 48300. Linia trendu została tylko lekko naruszona, więc nie powinno to jeszcze przesądzać o negatywnym scenariuszu, choć biorać pod uwagę fakt, że niestety w skali dziennej na ichimoku widoczny jest już trend spadkowy - negatywny scenariusz w dłuższej perspektywie zdaje się być bardziej prawdopodobny.
Jeżeli się on zrealizuje, może nas czekać zjazd do 46400.

WIG20Ten wykres idealnie pokazuje jak bardzo cały nasz WIG jest zależny od WIG20. Świeczki rysują się niemal identycznie, to z uwagi na niepewność a więc niskie obroty na mniejszych spółkach. W tym wypadku również spadek powstrzymał kijun na poziomie 2785. Niestety ważne wsparcie na 2810 zostało przebite i indeks zamknął się na poziomie 2800. Tutaj widać ewidentne wyłamanie dołem z linii przyspieszenia co może sugerować o próbie spowolnienia wzrostów. W przypadku kontynuacji spadków obrona może być przeprowadzona na poziomie 2752 a jeżeli się to nie uda to najpewniej czeka nas poziom 2623.

mWIG40
Na indeksie średnich spółek niestety doszło do wyłamania właściwego kanału trendu wzrostowego, w tym przypadku kijun nie pomógł i kurs zszedł do poziomu, na którym jednak było jak się okazuje silne wsparcie dzięki któremu rozrysowany został młotek. Żeby jednak nabrał prawdziwego znaczenia musi zostać potwierdzony następnym tygodniem wzrostów, a więc pozytywna obrona na wig i wig20 musiałaby odbić się mobilizacją do zakupów średnich spółek. Póki co, szanse na dobre wzrosty w następnym tygodniu w moich oczach mają mniejsze prawdopodobieństwo niż 50%.

sWIG80Na małych spółkach mamy ewidentne wyłamanie się z trendu, jednak coraz bardziej zbliżamy się do średniej 100-sesyjnej która w pobliżu również ma chmurę, która stanowi silne wsparcie. Niestety ichimoku wygenerowało słaby sygnał sprzedaży na poziomie tygodniowym co nie wróży dobrze, jednak kurs jest nad chmurą a chikou jeszcze dotyka świecy więc jest szansa na brak realizacji tego sygnału. Jeżeli nie uda się powstrzymać spadków przez 100 sesyjną i chmurę to jedziemy na 11588, choć wydaje mi się, że jeżeli kurs bez walki odda 100-sesyjną to czeka nas grubsza korekta.

***
Teraz dorzucam jeszcze tylko na to jak wyglądają z daleka wykresy DZIENNE (przypominam, że powyższe to są wykresy tygodniowe).

WIGWIG20mWIG40sWIG80

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz