Powered By Blogger

sobota, 23 kwietnia 2011

10 wskazówek inwestycyjnych wg Jacka D. Schwagera

Znany autor książek z serii Market Wizards zamieścił w swojej książce "Analiza techniczna rynków terminowych" 82 wskazówki transakcyjne. Postanowiłem zaprezentować tu kilka, które szczególnie zwróciły moją uwagę.

Mam nadzieję, że niektóre z opinii tego doświadczonego inwestora wywoła dyskusję, gdyż uważam to za najlepszy sposób uczenia się inwestowania - wymiana wspólnych doświadczeń.No to zaczynamy:

1. Należy zamknąć pozycję, jeżeli przeczą jej powstające formacje lub zachowanie rynku - nawet jeżeli linia obrony nie została jeszcze osiągnięta. Należy zapytać siebie: "Jaką pozycję zajął był teraz?" Jeżeli nie byłaby to pozycja zgodna z obecną, trzeba opuścić rynek.

2. Zawsze zamykaj pozycję, jeżeli przesłanka do jej otwarcia upadła.

3. Szczególnie należy uważać na wybicie kursu z luką cenową w przeciwnym kierunku do zajmowanej pozycji. W takim wypadku zaleca się zamknięcie pozycji bezzwłocznie.

4. Jeżeli idzie źle, zmniejszaj ryzyko usuwając tracące pozycje, a nie wygrywające. Edwin Leferve mówił: "Zrobiłem źle. Traciłem na bawełnie i trzymałem ją. Zyskiwałem na pszenicy i sprzedałem ją. Ze wszystkich błędów spekulacyjnych nie ma wielu poważniejszych od starania się uśrednić stratę. Zawsze sprzedawaj to, co przynosi stratę i trzymaj co daje ci zysk".

5. Nie realizuj małych i szybkich zysków z dużych, obiecujących pozycji. A w szczególności nigdy nie rób tego pierwszego dnia.

6. Nigdy nie działaj wbrew swojej ogólnej opinii o kierunku długoterminowego trendu.

7. Decyzje podejmowane w trakcie notowań są niemal zawsze błędne. Analizuj rynek po sesji.

8. Jeżeli rynek ustanawia właśnie nowe historyczne maksyma i utrzymuje się na tym poziomie, jest duża szansa, że bardzo znacząco je przekroczy. Sprzedawanie na poziomie nowego maksimum (na szczycie) jest jednym z najgorszych błędów popełnianych przez początkujących.

9. Jeżeli rynek lub spółka nie reaguje w istotny sposób na dobre lub złe wiadomości (np. dane makroekonomiczne lub ze spółki), często jest to zapowiedzią odwrócenia trendu.

10. Prowadź dziennik z zapiskami każdej swojej transakcji. Notuj tam takie rzeczy jak: powody dokonania transakcji, wyznaczone linie obrony oraz poziomy docelowe, spostrzeżenia powstające w trakcie utrzymywania pozycji (swoje przemyślenia, odczucia). Jeżeli nie posiada się takiego dziennika, nie jest się w później w stanie powtórzyć swoich działań i wyciągnąć odpowiednich wniosków z popełnianych błędów.


Ja osobiście zamierzam w najbliższym czasie wprowadzić do swoich działań giełdowych dwa podpunkty wymienione powyżej: 7 i 10.

* 7 - postaram się przestać dokonywać transakcje (szczególnie sprzedaż) podczas sesji, gdyż moje emocje niestety prawie zawsze biorą górę nad zdrowym rozsądkiem i popełniam błędy. Niestety mimo nawet najlepszej analizy zrobionej wcześniej i założonych planach - emocje potrafią zepsuć najlepszą pozycję.

* 10 - kupiłem notes, każdą kolejną transakcję będę od teraz tam wpisywał. Myślę, że warto przede wszystkim wpisywać tam takie rzeczy jak swoje uczucia odnośnie utrzymania/wyjścia ze spółki w chwili otrzymania różnych informacji. W dalszej perspektywie będzie można poznać lepiej siebie i wiedzieć czy warto ufać swoim przeczuciom czy może jednak lepiej trzymać się wcześniej ustalonego planu.

Zapraszam do dyskusji.

5 komentarzy:

 1. bardzo dobry i pozytywny wpis. w szczegolnosci dla inwestorow amatorow ( jakimi pewnie tu wszyscy jestesmy) punkt 7 pewnie tyczy sie wiekszosci z nas. dzienniczka nie kupuje ale postaram sie nie podejmowac decyzji w trakcie sesji
  prl

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja w ten sposób wywaliłem dużą część zysku na optimusie. Kurs skakał jak głupi z +3 na -3 dwa razy podczas jednej sesji, sprzedałem licząc że odkupie znowu niżej i się przeliczyłem, kurs poszedł dalej w górę a nie zawrócił. Tym sposobem wyciąłem optyka po 9,15 zamiast 9,6 :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Przestrzeganie punktu 7 jest bardzo pomocne ale zarazem bardzo trudne :) Silna wola i nieuleganie presji chwili to podstawy dobrego inwestowania

  OdpowiedzUsuń
 4. Należy zawsze trzymać się swojej strategi i nie żałować nawet wtedy gdy za szybko sprzedaliśmy a rosło dalej. Zysk zrealizowany jest zawsze lepszy niż wirtualny

  OdpowiedzUsuń
 5. Co do punktu 7 to nie dokonuję żadnych transakcji w czasie sesji (tzn nie zmieniam planu, bo nie zawsze mam możliwość stałego śledzenia).
  Co do punktu 10, to wykonuje zawsze wydruk wykresu wraz z komentzrem i wpinam do segregatora. Dotyczy to moich wszystkich transakcji. Wracam do tego potem i zastanawiam się dlaczego nie zarobiłem ile chciałem albo dlaczego straciłem (tak tez się zdaża). Po sprzedaży wpisuję powody sprzedaży. Niezły materiał do studiowania mi się zbiera:)
  Pozdrawiam
  Maciej

  OdpowiedzUsuń