Powered By Blogger

niedziela, 15 maja 2011

Szybkie wykresy - wyjaśnienie legendy

Witam, ponieważ wiele osób sugerowało zarówno usunięcie a następnie jednak przywrócenie ichimoku postanowiłem jednak je zostawić oraz dla tych którzy nie znają tej techniki przybliżyć w tym poście jak można odczytać z niego najbardziej podstawowe sygnały.

Tak więc opiszę tutaj legendę po kolei od góry:
1. MA (Linear; 100 ; 0)  - jest to prosta średnia krocząca (SMA) - Kolor powiedzmy "morski - karaibski ;)" - którą należy odczytywać jako bardzo silne wsparcie do kursu. Oczekuje się, że nawet przy dość znaczych spadkach kurs powinien zatrzymać się w tym rejonie i odbić lub skonsolidować przed wyznaczeniem kierunku. Jeżeli kurs przebija ten poziom bez większej walki, to znaczy że panuje paniczna wyprzedaż i raczej nie trzymałbym się od takiej spółki za daleka dopóki sytuacja się nie uspokoi.


Technika ichimoku 
2. IKH (52) - kolor zielono-czerwony - oznacza chmurę, którą należy interpretować jako poziomy silnego wsparcia dla kursu (w przypadku znajdowania się kursu nad nią) lub opór gdy kurs jest pod nią. Jeżeli kurs znajduje się w środku chmury to sytuacja jest niepewna i należy oczekiwać wyjścia w daną stronę. Im szersza chmura tym jest mocniejszy trend. Im kurs jest wyżej nad chmurą, również oznacza to silniejszy trend, jednak bardzo duży odstęp między kursem a chmurą nie jest zdrowy w długim okresie. Jeżeli kurs jest nad chmurą oznacza to że trend jest wzrostowy, jeżeli pod to spadkowy.
3. IKHK (26) - kolor ciemno-niebieski - jest to linia kijun sen, można ją upraszczając porównać do średniej kroczącej. Stanowi dość silne wsparcie/opór dla kursu - w trendzie wzrostowym korekty zazwyczaj kończą się w tym miejscu. Dodatkowo jeżeli zostaje przebita w górę przez fioletową linię tenkan (IKHT (9)) daje sygnał kupna - a jeżeli wszystko znajduje się nad chmurą to jest to mocny sygnał kupna - analogicznie pod chmurą jest to słaby sygnał kupna. Tak samo jak kurs przebije w górę tę linię, również daje to sygnał kupna. W dosyć wąskim zakresie najlepiej korzystać z niej jako dobrej linii wsparcia.
4. IKHT (9) - kolor fioletowy - jest to linia tenkan sen, która daje poziomy wsparcia/oporu o średniej sile. Linia powinna zatrzymać spadki w silnych trendach wzrostowych, gdzie kurs jest wysoko nad nią, gdy trend jest ospały to raczej korekta zatrzyma się na kijunie (IKHK). Jak opisałem wyżej, przecięcie się linii tenkan i kijun daje sygnały kupna i sprzedaży - a ich moc zależy od pozycji względem chmury (silne sygnały kupna są nad chmurą, a silne sygnały sprzedaży pod chmurą).
5. IKHC (26) - kolor brązowy - chikou span jest to linia przedstawiająca obecny poziom kursu opóźniony o 26 sesji. Jest to linia potwierdzająca trend, a nie dająca konkretny sygnał kupna lub sprzedaży. Jest to jednak bardzo ważna linia i sygnały kupna lub sprzedaży trzeba weryfikować patrząc na ułożenie chikou względem kursu. Jeżeli kurs przebija linie tenkan lub kijun  lub te linie się krzyżują dając sygnał sprzedaży, to chikou span powinna znajdować się nad kursem. Analogicznie dla sygnałów sprzedaży. Jeżeli chikou span znajduje się w obrębie korpusu świecy, to sytuacja jest niepewna.

Dodam jedynie, że w przypadku gdy któraś z linii ichimoku z podpunktów 2-4 przez kilka sesji formuje linię prostą, to dodatkowo wzmacnia ten poziom jako wsparcie/opór.

UWAGA!
Od tej pory na wszystkie wykresy będzie nałożona technika ichimoku, także zachęcam, żeby zapoznać się z powyższym opisem oraz dodatkowo pogłębiać wiedzę z tego tematu.
Bardzo polecam obejrzeć 30min filmik przygotowany przez kolegę Szakalisko z bloga "Ichimoku World", na pewno będzie to znakomitym uzupełnieniem tego co napisałem powyżej (jeżeli by się zdarzyło, że któryś opis by się nie pokrywał, to najpewniej jednak informacja z filmiku jest tą prawidłową :) ).
Ponadto TUTAJ znalazłem e-booka odnośnie tej techniki, także jeżeli ktoś by chciał coś więcej to zachęcam do przeczytania.

Zapraszam do czytania szybkich wykresów!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz